Padaczka U Zwierząt

Padaczka jest grupą przewlekłych zaburzeń neurologicznych, które objawiają się jako napady padaczkowe. Te z kolei są przejściowymi zaburzeniami czynności mózgu, które prowadzą do gwałtownych, samoistnych wyładowań w obrębie komórek nerwowych. Zaburzenia te w ostatnich czasach stały się niezwykle popularne i dotykają coraz więcej zwierząt domowych – zwłaszcza psów i kotów.

Przyczyny padaczki u psów i kotów

Przyczyny występowania padaczki są uzależnione od jej rodzaju. W przypadku padaczki idiomatycznej, nie da się ich określić. Ten rodzaj padaczki nie został jeszcze do końca zidentyfikowany i zbadany.

Z kolei w przypadku padaczki wtórnej, występujące drgawki są konsekwencją zaburzeń mających miejsce wewnątrzczaszkowo lub pozaczaszkowo.

Zaburzenia wewnątrzczaszkowe są skutkiem procesów chorobowych, toczących się bezpośrednio w mózgu. Z kolei te powstają przykładowo w wyniku różnego rodzaju krwawień, zapalenia mózgu, zawału, zapalenia opon mózgowych. Oprócz tego, ten typ zaburzeń może być konsekwencją jakiegoś groźnego wypadku. Zaburzenia pozaczaszkowe mają swoje źródło w różnego rodzaju chorobach metabolicznych, zatruciach.

Ponadto, powodem występowania drgawek mogą być również wszelkie zaburzenia wodno – elektrolitowe, zmiany w równowadze jonowej, zaburzenia poziomu glukozy, zaburzenie homeostazy wapnia, tężyczka porodowa, niedobory witamin szczególnie z grupy B, zbyt wysokie stężenie cukru w organizmie, albo zbyt niskie. Dlatego też tak ważne jest dbanie o to, aby nasze zwierzątko przyjmowało odpowiednie ilości wszelkich witamin i minerałów.

Objawy padaczki u zwierząt

Napady padaczkowe są bardzo zróżnicowane. W początkowych stadiach mogą przebiegać tak łagodnie, że są rzadko kiedy zauważane przez właściciela zwierzęcia. Padaczka u psa lub kota w łagodniejszych stadiach może przybierać formę lekkiego paraliżu jednej kończyny, pupil zachowuje się dziwnie i czuje nieswojo. Można zauważyć częste oblizywanie się, chodzenie w kółko, dziwne ruchy głowy. Objawy te zazwyczaj nie wymagają konsultacji lekarskiej.

Groźniejszymi z kolei objawami jest całkowita utrata świadomości przez zwierzaka, której towarzyszą drgawki. Ciało zwierzęcia jest usztywnione, a atak trwa około trzydziestu sekund. Mogą temu towarzyszyć również takie objawy, jak ślinotok, niekontrolowane oddawanie moczu lub kału.

Leczenie padaczki u zwierząt

Padaczka u psów lub kotów jest chorobą niewyleczalną. Można jednak ją zaleczyć, aby nie powodowała znacznego dyskomfortu. Leczenie polega na wydłużaniu czasu pomiędzy kolejnymi atakami. Z racji tego, że leki na padaczkę wywołują również serię skutków ubocznych, to jeżeli ataki występują bardzo rzadko (raz na parę miesięcy), to nie podaje się ich zwierzęciu. Leki te wpływają przede wszystkim negatywnie na wątrobę zwierzęcia, mogą prowadzić do zaburzeń w apetycie, czy nadmiernego uspokojenia.

Jeżeli jednak ataki występują bardzo często, to niestety trzeba wprowadzić leczenie farmakologiczne. Nieleczona padaczka u kota może skutkować upośledzeniem pracy nerek, co z kolei może wpłynąć bezpośrednio na zgon zwierzęcia. Ważne jest również szybkie reagowanie w trakcie występowania ataku. Im szybciej zwierzęciu zostaną podane odpowiednie leki, tym mniejsze szkody wyrządzi cały atak. Leki są oczywiście dopasowywane indywidualnie do zwierzęcia, po konsultacji z odpowiednim weterynarzem. Nie można ich kupować, ani podawać na własną rękę. Przeprowadzany jest na początku szereg badań, w tym badanie krwi, analizowana jest historia choroby i dopiero po otrzymaniu wyników, weterynarz przepisuje leki na padaczkę.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2