Padaczka to choroba mózgu, dająca nie tylko niepokojące objawy, ale przede wszystkim niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego. Pamiętać należy, że każde nagłe zaburzenie stanu świadomości i układu nerwowego, nawet krótkotrwałe, może być padaczką. Mając tę świadomość, nie wolno bagatelizować objawów padaczki u swojego dziecka i natychmiast skonsultować je z neurologiem, który zaleci odpowiednie leczenie.
Leczenie padaczki
Nie zawsze możliwe jest totalne wyleczenie tej choroby. Trzeba mieć na uwadze fakt, że dotyczy ona centralnego układu nerwowego – struktury niezwykle delikatnej, a jednocześnie niezbędnej dla życia człowieka. Jakiekolwiek eksperymenty lub zaniechanie leczenia w tej kwestii mogą się dla chorego skończyć tragicznie.
Leczenie padaczki musi zostać podjęte dopiero po dokładnym rozpoznaniu, przez wykwalifikowanego, doświadczonego neurologa. Terapia tej choroby ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów oraz umożliwienie choremu normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Należy się jednak nastawić na to, że pełne wyleczenie może nigdy nie nastąpić.
Refundacja leków na padaczkę
Wśród możliwości leczenia padaczki lekarze nie mają zbyt wielkiego pola do manewru. Obecna wiedza o tym, jak leczyć padaczkę ściera się z tym, jak w rzeczywistości w funkcjonującym dziś systemie można pomóc pacjentowi. Lekarze dysponują zaledwie czterema lekami, które mogą wypisać pacjentom z pełną refundacją NFZ. Choć są one skuteczne, to pozostawiają wiele skutków ubocznych. Pozostałe leki o lepszym zasięgu mogą zostać refundowane przez NFZ jedynie po stwierdzeniu padaczki lekoopornej. Takich pacjentów jest zaledwie 5-10%, co jest jednak sporą liczbą, zważywszy na częstość występowania choroby.
W chorobie, jaką jest padaczka leczenie jest niezbędne, by chory mógł chodzić do szkoły, pracować itp. Bez refundacji leków byłoby to kosztowne i uciążliwe – ponieważ leki w większości trzeba zażywać do końca życia. Leki mają na celu podnieść próg padaczkowy, czyli zmniejszyć częstość występowania ataków. To istotne, ponieważ każdy kolejny atak może powodować poważne, nieodwracalne zmiany w mózgu. Dodatkowo, leki rozprzestrzeniają wyładowania na inne obszary mózgu, przez co zabezpieczają przed wyładowaniami w jednym obszarze, co może skutkować jego degeneracją.
Leczenie padaczki operacyjne
Wśród różnych metod na to jak leczyć padaczkę jest również leczenie operacyjne, dedykowane pacjentom z padaczką lekooporną. Jest ono niestety inwazyjne i bardzo ryzykowne – jak każdy zabieg przeprowadzany na otwartym mózgu. W niektórych ciężkich przypadkach konieczna jest resekcja części mózgu, by ograniczyć napady padaczkowe i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Trudno jest ocenić ryzyko możliwych powikłań po zabiegu operacyjnym w stosunku do powikłań, jakie mogą się pojawić jeśli tego zabiegu się nie przeprowadzi. Wszystko zależy od rodzaju padaczki, jej stopnia zaawansowania, wieku pacjenta i szeregu innych czynników, o których decyduje lekarz wydający zlecenie na operację.
Czy można zapobiegać padaczce?
W trudnej chorobie jaką jest padaczka leczenie powinno zostać wdrożone najszybciej jak to możliwe – by zapobiegać kolejnym atakom, zmniejszyć ich częstotliwość i ograniczać zmiany w mózgu. Ważna jest jednak również profilaktyka padaczki. Może ona mieć charakter genetyczny – dlatego w czasie ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o siebie. Atak epilepsji może też nastąpić po silnym urazie głowy – dlatego każdy taki uraz absolutnie wymaga obserwacji szpitalnej i wdrożenia działań mających na celu ochronę mózgu przed ewentualnymi uszkodzeniami.