Padaczka jest chorobą mózgu, której objawami są napady padaczkowe. Te z kolei są spowodowane nieprawidłową czynnością komórek mózgu. Często choroba występuje u dzieci, które szczególnie trudno przechodzą objawy tej choroby.
Przyczyny padaczki u dzieci
W większości przypadków przyczyny padaczki nie da się jednoznacznie określić. Choroba ta nie jest do końca zbadana i zidentyfikowana. W pozostałych przypadkach może być jednak konsekwencją różnego rodzaju urazów głowy (w tym również uszkodzenia mózgu powstałego przy porodzie), naczyniowych chorób mózgu, chorób zwyrodnieniowych, takich jak stwardnienie rozsiane, czy nowotworów. Często padaczka u dzieci występuje w wyniku zapalenia mózgu lub zapalenia opon mózgowych.
Objawy padaczki u dzieci
Objawem padaczki u dzieci są występujące w różnych odstępach czasu napady padaczkowe. Towarzyszą im drgawki o różnej intensywności, pozorny brak oddechu, utrata świadomości, częściowy paraliż ciała. W przypadku łagodniejszych ataków, objawy padaczki u dzieci obejmują częste mruganie oczami, dezorientację, wpatrywanie się w pustą przestrzeń. Są one często nie zauważalne przez rodziców. Stany takie trwają zawsze około trzydziestu sekund. Po takim napadzie padaczkowym, dziecko jest zaspane, zmęczone, podekscytowane. W trakcie groźniejszych ataków, z ust dziecka może wydobywać się biała piana i dziecko nie jest również w stanie utrzymać moczu. Choroba pomiędzy atakami może wpływać również na zaburzenia koncentracji, problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się.
Leczenie epilepsji u dzieci
Epilepsja u dzieci jest leczona przede wszystkim farmakologicznie. Leki mają za zadanie całkowicie wyeliminować występowanie ataków, albo wydłużyć okresy pomiędzy następnymi.
Każdy organizm reaguje nieco inaczej. Jeżeli pierwszy lek nie działa odpowiednio na dziecko, to wypróbowuje się drugi, trzeci, aż w końcu trafi się na skuteczny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że choć leki na padaczkę są skuteczne, to jednak wywołują szereg skutków ubocznych. Dziecku może po nich towarzyszyć uczucie zmęczenia, opóźnienia w reakcjach na różnego rodzaju bodźce, problemy z nastrojem i zachowywaniem się stosownie do sytuacji.
Ważne, przy podawaniu takich leków, jest zapewnienie dziecku odpowiedniej diety. Organizm musi być dobrze odżywiony i wypoczęty. Wtedy występuje mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się skutków niepożądanych. Dieta powinna być bogata w tłuszcze, a uboga w białko i węglowodany.
Postępowanie w trakcie ataku epilepsji u dziecka
W przypadku groźniejszych ataków padaczki, poprzez niekontrolowane drgawki dziecko może zrobić sobie zwyczajnie krzywdę. Tym bardziej, że nie jest wtedy do końca świadome. Należy więc położyć je z dala od mebli, schodów, kaloryferów i innych twardych lub ostrych przedmiotów.
Ponadto niezwykle ważne jest również zabezpieczenie głowy dziecka. Trzeba pod nią podłożyć coś miękkiego, co zamortyzuje uderzenia. Istotne jest również to, aby nie wkładać niczego w trakcie ataku do ust dziecka. Nie wolno również próbować go unieruchomić. Jeżeli lekarz przepisał odpowiednie leki, to doraźnie powinny być one podawane w pierwszych stadiach ataku.
Niezwykle ważne jest również obserwowanie takich napadów i notowanie ich częstotliwości, ilości drgawek. Dzięki takim notatkom lekarz będzie w stanie odpowiednio dopasować leki dla dziecka. Oprócz tego, jeżeli sam atak trwa więcej niż pięć minut, trzeba obligatoryjnie wezwać pogotowie.
Po ataku rodzice powinni uspokoić dziecko, ponieważ może być nieco zdezorientowane, albo zwyczajnie przestraszone. Może nawet nie pamiętać co się stało. Jeżeli jest ono zmęczone, po takim napadzie padaczkowym, to dobrze jest, aby się położyło i odpoczęło podczas snu, nawet jeśli jest to środek dnia.