Padaczka alkoholowa

Padaczka alkoholowa to zaburzenie i stan, który towarzyszy nałogowym alkoholikom w okresie po odstawieniu napojów wyskokowych. Dolegliwość ta kojarzona jest z epilepsją ze względu na najbardziej charakterystyczny objaw, jakim jest napad drgawek. W rzeczywistości jednak są to stany, mające zupełnie inne podłoże. Alkoholowa forma padaczki nie wynika z zaburzeń neurologicznych, będących efektami uszkodzeń mózgu. Jest to reakcja organizmu na nietypową sytuację, jaką jest nagła przerwa od alkoholu.

Padaczka nie pojawia się u wszystkich alkoholików, ale według różnych statystyk dotyka maksymalnie około 25% z nich. Udowodniono, że im bardziej zaawansowany stan nałogu, tym większe ryzyko wystąpienia dolegliwości w przypadku odstawienia napojów wyskokowych.

Alkoholizm a padaczka alkoholowa

Alkohol wyniszcza organizm, ale nagłe zaprzestanie jego spożywania również wpływa destrukcyjnie. Regularne przyjmowanie napojów procentowych przyzwyczaja organizm do określonej sytuacji. W chwili, gdy brakuje alkoholu, reaguje on w sposób niekontrolowany, co objawia się w głównej mierze w formie wspomnianych drgawek.

Regularne picie alkoholu w nadmiernej ilości prowadzi także do nieprawidłowej, ale stałej gospodarki elektrolitowej. W chwili, gdy go brakuje, ulega ona zmianie, od której organizm zdążył odwyknąć. Prowadzi to do reakcji, która jest groźna sama w sobie, jak również ze względu na możliwe skutki.

Objawy padaczki alkoholowej

Gdy występuje padaczka alkoholowa objawy są dużo poważniejsze, niż same drgawki. Rzeczywiście, mogą one przypominać symptomy tradycyjnej epilepsji, stąd też bez dokładnego wywiadu łatwo je pomylić.

Alkoholik doznaje skurczów mięśni całego ciała, następuje u niego utrata świadomości, a często także przytomności. Ciało podlega nienaturalnym ruchom, w pierwszej fazie może dochodzić także do ataków paniki. Następuje zaburzenie w pracy układu krążenia – ciśnienie nagle skacze, a rytm pracy serca staje się mocno nieregularny. Ponadto, alkoholik doznaje ataków wymiotów i nudności. Możliwe jest także wystąpienie nieprzyjemnej i intensywnej biegunki.

Leczenie i zagrożenia padaczki alkoholowej

Leczenie padaczki alkoholowej powinno mieć przede wszystkim charakter objawowy. Należy odtruć organizm i przywrócić go stopniowo do prawidłowego trybu pracy. Stosowanie leków antydrgawkowych może przynieść pewne efekty terapeutyczne, niemniej nie będą one tak dobre, jak w przypadku tradycyjnej padaczki, przeciw której zostały stworzone.

Dolegliwości nie można lekceważyć, nawet pomimo faktu, że z biegiem czasu jej symptomy mijają samoistnie. Zanim bowiem się to stanie, organizm może zareagować w bardzo różny sposób. Część alkoholików radzi sobie w najmniej pożądany sposób, tj. wracając do nałogu. Niestety, gdy występuje padaczka alkoholowa śmierć jest także jedną z możliwych konsekwencji. Sytuacja taka nie należy może do częstych, niemniej okoliczności sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom. Przede wszystkim, możliwe jest wystąpienie groźnych urazów mechanicznych, będących efektem silnych drgawek. Zdarza się także zadławienie wymiocinami, czy uduszenie. Problemu zatem nie można lekceważyć, a w przypadku gdy się powtarza, warto pomyśleć o leczeniu odwykowym.

Alkoholowa padaczka jest bowiem konsekwencją, a wyeliminować można ją poprzez pokonanie przyczyny. Tą pierwotną jest zawsze nałóg alkoholowy, który jak widać groźny jest nie tylko wówczas, gdy chora osoba pije, ale również wtedy, gdy postanawia – przynajmniej na jakiś czas – odstawić napoje wyskokowe. Rolą lekarza, ale także otoczenia chorego, jest zwrócenie jego uwagi na taką właśnie sytuację.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 40 = 45