Atak padaczki

Atak padaczki (inaczej epilepsji) można łatwo rozpoznać. To, co się dzieje z osobą dotkniętą takim atakiem, często jest trudne dla osób postronnych. Nie można jednak wpadać w panikę. Należy wówczas podjąć czynności, dzięki którym chory z taką dolegliwością nie zrobi sobie krzywdy i nie dojdzie do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Rozpoznanie ataku epilepsji

Atak epilepsji przebiega zwykle dwuetapowo. W pierwszej fazie ataku (tzw. tonicznej) następuje utrata świadomości, która zwykle kończy się upadkiem. Jest to szczególnie niebezpieczne w trakcie przebywania na świeżym powietrzu. Po kilkudziesięciu sekundach dochodzi również często do odchylenia się głowy i tzw. szczękościsku. Skóra przybiera wówczas blady odcień i rozpoczyna się druga faza ataku – tzw. faza kloniczna. W jej trakcie mamy do czynienia z drgawkami całego ciała. Ustępują one średnio po trzech minutach. Gdy to się stanie, zwykle na ustach osoby po ataku pojawia się piana. Oprócz tego może dojść również do mimowolnego oddania stolca lub moczu.

Po ataku epilepsji organizm rozluźnia się i często pojawia się trwający do kilku godzin sen. Gdy dojdzie już do przebudzenia się takiej osoby, zwykle nie pamięta ona co się stało i trzeba spokojnie jej wszystko wytłumaczyć.

Istnieją również inne odmiany padaczki, których objawy nie są tak jednoznaczne. Mowa jest tutaj o padaczce częściowej. Pojawia się wówczas drętwienie i mrowienie różnych okolic ciała, trudne do opanowania mlaskanie i cmokanie, błyski przed oczami lub też brak możliwości wypowiadania w prawidłowy sposób niektórych słów lub całych zdań. Do zdiagnozowania czy są to objawy padaczki nieodzowna jest wówczas pomoc specjalisty, który wykluczy inne dolegliwości.

Jak zareagować przy ataku padaczki?

Jeśli chodzi o typowy atak padaczki pierwsza pomoc powinna obejmować ochronę takiej osoby przed upadkiem na twarde podłoże i usunięcie z jej najbliższego otoczenia przeszkód, które mogłyby wywołać w trakcie drgawek obrażenia ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na głowę. Jej uraz może spowodować nieodwracalne zmiany w pracy mózgu. Atak padaczki trwa średnio 3 minuty. Gdy będzie się on przedłużał, konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarskiej. Mimo wszystko tuż po pojawieniu się ataku warto poprosić osobę znajdującą się w najbliższym otoczeniu o wezwanie karetki pogotowia.

Gdy atak epilepsji ustąpi osobę chorą trzeba ułożyć w odpowiedniej pozycji, na lewym boku. W ten sposób zapewni się jej spokojne oddychanie. Tuż po ataku warto sprawdzić, czy na pewno drożne są drogi oddechowe takiej osoby, usuwając ciała obce, jeśli takie znajdą się w jamie ustnej.

Czego unikać przy ataku padaczki?

Przy ataku padaczki należy unikać niektórych zachowań. Choć wydają się one często w mniemaniu osób niosących pomoc za racjonalne, w rzeczywistości mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim nie można wkładać pod głowę chorego poduszki i próbować otwierać zaciśniętych szczęk lub wkładać do nich twardych przedmiotów. Zabronione jest również powstrzymywanie w sposób siłowy drgawek lub próbowanie obudzenia chorego. Oprócz tego, podawanie napojów lub leków w trakcie ataku padaczki jest zabronione, ponieważ grozi zadławieniem się takiej osoby.

Znajomość podstawowych objawów padaczki i zasad zachowania się w trakcie jej ataku to klucz do tego, by po powrocie świadomości u cierpiącej na tę dolegliwość osoby nie okazało się, że doszło do urazów lub nieodwracalnych zmian w organizmie. Trzeba przede wszystkim pamiętać o zachowaniu zimnej krwi.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 58 = 66